SIKÇA SORULAN SORULAR

1. İtfaiye İstasyonu nerededir ?
Ana Kampüs’ün içerisinde Spor Salonunun arka yolunda konumlandırılmıştır.
2. İtfaiye İstasyonu’na nasıl ulaşabilirim?
0212 338 33 33 numaralı telefonu arayarak, yurtlar bölgesindeki ankesörlü telefonlardan 2’yi tuşlayarak veya dahili hattımız olan 3333 hattını arayarak ulaşabilirsiniz.
3. İtfaiye İstasyonu’na hangi saatlerde ulaşabilirim?
Ekibimiz 7/24 esasına dayalı çalışmaktadır. İrtibat için herhangi bir kısıt bulunmamaktadır.
4. İtfaiye İstasyonu’nda kaç araç hizmet vermektedir?
Mevcut araç sayımız; kurtarma görevleri için kullanılan merdivenli, ve olası yangın durumlarında ilk müdahale için kullandığımız 2 adet mevcut aracımız 7/24 hazır vaziyettedir.
5. Bulunduğum alanda yangın çıkması durumunda ne yapmalıyım?
Çıkan yangın küçük çaplıysa ve söndürebileceğinizi öngörüyorsanız, size en yakın yangın tüpünü kullanarak söndürdükten sonra sahadaki güvenlik personellerinden veya telefon numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.
6. Bulunduğum alanda çıkan yangını söndürebileceğimi düşünmüyorum. Ne yapmalıyım?
Öncelikle soğukkanlılığınızı koruyarak size en yakın acil durum butonunu kırabilir; ardından tüm gücünüzle seslenip etrafınızdakileri durumdan haberdar ederek acil çıkış kapılarından ortamı terk edebilirsiniz.
7. Yangına müdahale etme konusunda yeterli düzeyde bilgi sahibi olmadığımı düşünüyorum. Temel yangın eğitimi konusunda nasıl destek alabilirim?
Düzenli aralıklarla öncesinde planlama yaparak tüm öğrenci ve öğretim görevlilerimize, personellerimize bu konudaki gerekli eğitimleri vermekteyiz.
8. İtfaiye personellerinin görevlerini yaptıkları sırada zor durumda kalmamaları için ve üzerime düşen görev ve sorumluluklarımı öğrenebilir miyim?
Herhangi bir acil durumda olay yerine intikal ederken varsa araçlarınızı itfaiye kamyonlarının rahat geçeceği şekilde park etmeniz; fakülteler içerisindeki yangın dolaplarının ve yangın tüplerinin önlerini açık tutmanız ve ulaşımı engelleyici eşyalarınızı çevresinden uzak tutmanız bizlere müdahale konusunda kolaylık sağlayacaktır.